Valimised

 • Riigikogu valimised 2023Valimistest välisriigis saad täpsemalt lugeda veebilehelt valimised.ee.

  Välisriigis elavatele valijatele saadetakse valijakaardid ainult elektrooniliselt. Elektrooniline valijakaart saadetakse kõikidele portaalis eesti.ee oma e-posti aadressi edasi suunanud valijatele. Riigikogu valimistel peab alaliselt välisriigis elaval valijal olema määratletud valimisringkond, kas oma endise Eestis asuva elukoha või vanemate või esivanemate elukoha alusel, mistõttu soovitame juba varakult andmed korrastada.

  Info ringkonna määramise kohta

  Et valijal oleks võimalik kasutada oma õigust valimistel hääletada, peab olema kindlaks määratud valimisringkond. Kandidaadid, kelle poolt hääletada, ja mandaadid on määratud just valimisringkondade alusel. Valijatel, kes on hääletanud eelnevatel Riigikogu valimistel, on valimisringkond määratud.

  Kui Teil on kahtlus, et valimisringkond on määramata, saab seda kontrollida Eesti rahvastikuregistri kasutajatoelt aadressil [email protected].

  Samale e-posti aadressile ([email protected]) on vaja valimisringkonna määramiseks teada anda võimalikult täpselt oma viimane elukoht Eestis.

  Kui Te ei ole Eestis elanud, palun edastage meile võimalikult täpselt oma vanemate või vanavanemate viimane elukoht Eestis.

  Elukoha andmete saatmisel palume silmas pidada järgmist:

  • Tallinna linna elukoha puhul andke teada vähemalt linnaosa,
  • Tartu linna elukoha puhul märkige vähemalt Tartu linn ning
  • mujal Eestis asunud elukoha puhul piisab, kui kirjutate, mis maakonnas see asus.

   

  Riigikogu valimiste päev on 5. märtsil 2023. aastal

  • Riigikogu valimistel saab hääletada ka Eesti välisesindustes. Eesti saatkonnas Lissabonis toimub hääletamine 18. ja 20. veebruaril.
  • Välisriikides on võimalik hääletada ka kirja teel. Kirja teel hääletamiseks tuleb valijal esitada välisesindusele kirjalik taotlus koos koopiaga isikut tõendavast dokumendist. See taotlus tuleb esitada hiljemalt 3. veebruariks 2023. aastal. Eesti saatkond Lissabonis asub aadressil Rua Filipe Folque 10J-2E, 1050-113 Lissabon.
  • Eelhääletamise ajal 27. veebruarist – 4. märtsini on võimalik hääletada ka elektrooniliselt. Elektrooniliseks hääletamiseks veenduge, et Teil oleks toimiv riist- ja tarkvara, näiteks töökorras ID-kaardi lugeja.
  • Pidage silmas, et isikut tõendav dokument oleks kehtiv.